top of page
Forest

Kaj je gozdna terapija?

Kaj gozdna terapija ni?

Ni botanični sprehod ali delavnica kjer bomo nabirali znanje o drevesih in rastlinah! Prav tako ni to sprehod od točke A do točke B, kjer šteješ korake ali preverjaš, koliko kalorij si porabil. Ni psihoterapija, saj izvajalka ni terapevtka – terapevt je narava sama.

Poleg tega, gozdna terapija ni objemanje dreves, čeprav se morda kdaj zgodi spontano. Ni meditacija v klasičnem smislu, čeprav vključuje trenutke tišine in osredotočenosti. Ni hitro razgibavanje ali intenzivna fizična aktivnost – gre za počasno, zavestno gibanje in doživljanje.

Running in Park

Kaj potem je gozdna terapija?

IMG_4748_Original.jpg

Gozdna terapija je doživljanje narave, kjer se skozi čutila povežemo z okoljem, ki nas obdaja. To je čas za umirjanje misli, prepuščanje trenutku in ponovno povezovanje s seboj na način, ki ga sodobni svet pogosto zanemarja. Gozdna terapija omogoča, da se odklopimo od vsakdanjih skrbi, obnovimo notranji mir in vzpostavimo stik z naravo, kar pozitivno vpliva na naše fizično in psihično zdravje.

V praksi gre za umirjen, zavesten sprehod po gozdu, kjer s pomočjo "vabil" – čuječih aktivnosti – poglabljamo vez z naravo. Za več informacij o zgodovini, izvajanju gozdne terapije po svetu in v Sloveniji, klikni tukaj...

Koristi gozdne terapije

Znanstveni dokazi o vplivu gozdne terapije na človeka so pokazali številne koristi, med katerimi so znižanje krvnega tlaka, zmanjšanje ravni kortizola (stresnega hormona), izboljšanje koncentracije, spomina, okrepitev imunskega sistema, zmanjšanje simptomov tesnobe in depresije, povečanje občutka sreče ter izboljšanje splošnega počutja. 

Poleg tega je bilo ugotovljeno, da zavestno povezovanje z naravo preko čutil lahko prispeva k boljši kakovosti spanja in večji odpornosti proti kroničnim boleznim.

IMG_5874.JPG
IMG_1805.jpeg

Vloga izvajalke


Kot certificirana izvajalka, da vam pomagam upočasniti tako fizično kot mentalno ter da vam pomagam sprostiti se in se osvoboditi stresa s ponujanjem strukturiranih aktivnosti za povezovanje z naravo, znanih kot 'vabila'. Te aktivnosti so skrbno oblikovane v zaporedje, ki ustvarja izkušnjo, ki izboljšuje povezanost z naravo ter povečuje obnovitvene učinke narave na vaše zdravje in dobro počutje.

Vendar pa je temeljni koncept gozdne terapije ta, da je prav gozd in naravno okolje tisto, ki omogoča koristi za dobro počutje, in ne izvajalec. Kot to opisuje Amos Clifford, avtor knjige "Your Guide to Forest Bathing: Experience the Healing Power of Nature":

"Gozd je terapevt. Vodnik odpira vrata."

Potek gozdne terapije

Gozdna terapija je metoda povezovanja z naravo preko čutil, ki se običajno izvaja v gozdu ali parku. Gre za umirjen, zavesten sprehod, ki traja od 1 do 2,5 ure, odvisno od velikosti skupine in namena srečanja. Prehojena razdalja je običajno manj kot 1,5 km, saj je glavni cilj poglabljanje izkušnje narave in ne fizična aktivnost.

Med sprehodom se izvajajo posebne aktivnosti, imenovane "vabila", ki so zasnovane tako, da poglobijo izkušnjo narave. Te aktivnosti so prilagojene letnemu času, vremenskim razmeram in zmožnostim udeležencev, kar omogoča, da vsak doživi naravo na svoj edinstven način. Za bolj natančen opis poteka srečanja pritistnite gumb.

DSC_7189 (1).JPG

Kako se pripravim?

Water Droplets

Priporočljivo je, da se oblečete v udobna, večplastna oblačila, primerna za vreme in aktivnost v naravi. Nosite nepremočljive čevlje z oprijemljivim podplatom za stabilnost na neravnih poteh. Vzemite manjši nahrbtnik z vodo, prigrizkom, ter dežnik ali vetrovko v primeru dežja. Za zaščito pred klopi in soncem uporabite ustrezna sredstva. Pred terapijo se sprostite, pustite skrbi doma in se osredotočite na izkušnjo. Pričakovanja naj bodo sproščena – vsak doživlja gozdno terapijo po svoje. Najpomembneje je, da prinesete s seboj radovednost in odprtost do narave.

Zdravstvene težave

Izvajalka gozdne terapije ni psihoterapevtka ali zdravstvena delavka, zato se v primeru kakršnih koli zdravstvenih težav pred udeležbo posvetujte z zdravnikom. Gozdne terapije se lahko udeleži vsak, ki zmore prehoditi 1,5 km počasne hoje, oziroma

srečanje prilagodim vašim zmožnostim.

Ljudje z resnimi duševnimi motnjami, kot sta huda anksioznost ali depresija, ali z drugimi hujšimi zdravstvenimi težavami, se lahko udeležijo gozdne terapije le, če je ob izvajanju prisoten terapevt ali če sečanje poteka pod nadzorom zdravstvenega osebja. Če imate kakršne koli težave z vidom, sluhom ipd., me prosim predhodno obvestite, da lahko ustrezno prilagodim aktivnosti. Vedno pa sem na voljo za vprašanja, saj je varnost na prvem mestu.

Zen Stones

Kako se gozdna terapija razlikuje od običajnega sprehoda v gozdu?

Razlika je predvsem v namenu in prehojeni razdalji (do 1,5 km). Običajni' sprehodi pogosto imajo cilj, kot je doseganje vrha hriba ali gore ali hoja okoli jezera. Pogosto smo tako osredotočeni na dosego tega postavljenega cilja, da ne opazimo, kaj nas obdaja.

Na sprehodu v okviru gozdne terapije pa je namen povečati našo ozaveščenost o okolju in povečati povezanost z naravo – cilj je doseči pozitivno in blagodejno stanje ter občutiti zmanjšanje stresa in večjo sproščenost, namesto da bi se osredotočali na dosego določene destinacije ali prehojene razdalje.

Walking Group

Poslušaj moj intervju o gozdni terapiji za starejše...

Gostovala sem na Radiu Ognjišče, kjer sem predstavila koristi gozdne terapije za starejše. Poslušaj pogovor in odkrijte, kako ta praksa spodbuja zdravje in dobro počutje vseh generacij.

Orange Flowers

Naravočutnice - dobre novice o naravi 

Vpiši svoj email in prejmi Naravočutnice – nasvete za vključitev narave v vsakdan ter obvestila o novih terminih srečanj in delavnic. Delila bom tudi znanje o gozdni terapiji, čuječi hoji in fotografiji in tehnikah za zmanjšanje stresa. Dobre novice o naravi.

Hvala za radovednost in zaupanje.

bottom of page