
Potek gozdne terapije
Kaj pričakovati na srečanju gozdne terapije?
Vsako srečanje gozdne terapije je prilagojeno potrebam in željam skupine ali posameznika.
Srečanja običajno trajajo od 1 do 3 ure, med katerimi se osredotočamo na upočasnjevanje, povezovanje z naravo skozi čute in raziskovanje okolice.
Vodim vas skozi niz aktivnosti, imenovanih "vabila", ki vam pomagajo upočasniti, se povezati s čuti in se bolj poglobljeno povezati z naravnim okoljem.
Po "vabilih" se skupina pogosto zbere v "krogu deljenja", kjer lahko udeleženci prostovoljno delijo svoje izkušnje, misli in občutke ali pa delijo tudi s tišino, gibom. To je čas za refleksijo in poglobitev izkušnje.
Srečanje se zaključi ob čaju, ki ga prinesem s seboj.
Vsako srečanje je prilagojeno skupini, vključno s trajanjem, vsebino in tempom, da se zagotovi čim bolj sproščujoča in koristna izkušnja za vse udeležence.
_JPG.jpg)
Kaj prinesti na srečanje gozdne terapije?

Oblačila in obutev
-
Nosite udobne, zaprte čevlje za hojo, ki se lahko zmočijo ali umažejo.
-
Oblecite se v slojih glede na letni čas in vreme.
-
V primeru dežja ali snega prinesite dežnik/nepremočljivo vetrovko.
Osebni predmeti
-
Prinesite morebitna potrebna zdravila
-
Prinesite vodo in prigrizke, če želite.
-
Po želji lahko s seboj prinesete podlogo, na katero se lahko usedete ali uležete, odvisno od letnega časa. Če pa podloge nimate, se lahko dogovorite z menoj, in jo z veseljem priskrbim za vas.
-
Telefon se pred začetkom ugasne ali se ga da na letalski način
Kaj ne prinesti na srečanje gozdne terapije? Je pes dobrodošel?
Kaj ne prinesti
-
Ne prinašajte ničesar, kar bi lahko bilo moteče ali bi ustvarilo pregrado med vami in naravo.
-
Žal psi na srečanjih gozdne terapije niso zaželeni, saj lahko njihova prisotnost moti koncentracijo udeležencev. Če pa bi želeli svojega ljubljenčka vseeno pripeljati, me prosim kontaktirajte vnaprej, da se dogovorimo o možnostih in prilagoditvah.
-
Če želite doživeti gozdno terapijo skupaj s svojim psom, me prosim kontaktirajte, da se dogovorimo za individualno srečanje, kjer bomo lahko prilagodili izkušnjo vašim željam in potrebam vašega ljubljenčka.


-
Udeleženci so odgovorni za prinašanje in uporabo svojih zdravil ter medicinskih pripomočkov, ki jih potrebujejo za zdravje in dobro počutje med srečanjem. V primeru zdravstvenih težav, se posvetujte s svojim zdravnikom.
-
Gozdne terapije se lahko udeleži vsak, ki zmore prehoditi 1,5 km počasne hoje. Če imate omejitve, srečanje prilagodim vašim zmožnostim.
-
Za udeležbo ob resnih duševnih motnjah (npr. anksioznost ali depresija) ali drugih hujših zdravstvenih težavah je potrebna prisotnost in nadzor zdravstvenega osebja.
-
Če imate težave z vidom, sluhom ali druge posebne potrebe, me prosim predhodno obvestite, da lahko prilagodim aktivnosti.
Zdravje in varnost
Obvestite me o morebitnih zdravstvenih stanjih ali težavah z mobilnostjo.
Gozdna terapija je preventivna praksa, pri kateri jaz kot certificirana izvajalka nisem del zdravstvenega sistema in nimam medicinske izobrazbe. Vaša udeležba poteka na lastno odgovornost. Pred vsakim srečanjem skrbno preverim okolico, spremljam vremenske razmere in se ustrezno pripravim, da vam zagotovim kar se da varno in prijetno izkušnjo. Varnost je zame vedno na prvem mestu. Če želite vedeti več o gozdni terapiji in kaj gozdna terapija ni, kliknite na gumb Preberi več.
Kako se pripravite?
Priporočljivo je, da se oblečete v udobna, večplastna oblačila, primerna za vreme in aktivnost v naravi. Nosite nepremočljive čevlje z oprijemljivim podplatom za stabilnost na neravnih poteh. Vzemite manjši nahrbtnik z vodo, prigrizkom, ter dežnik ali vetrovko v primeru dežja. Za zaščito pred klopi in soncem uporabite ustrezna sredstva. Pred terapijo se sprostite, pustite skrbi doma in se osredotočite na izkušnjo. Pričakovanja naj bodo sproščena – vsak doživlja gozdno terapijo po svoje. Najpomembneje je, da prinesete s seboj radovednost in odprtost do narave.

Kako se gozdna kopel razlikuje od običajnega sprehoda v gozdu?
Razlika je predvsem v namenu. Običajni' sprehodi pogosto imajo cilj, kot je doseganje vrha hriba ali gore ali hoja okoli jezera. Pogosto smo tako osredotočeni na dosego tega postavljenega cilja, da ne opazimo, kaj nas obdaja. Na sprehodu v okviru gozdne terapije pa je namen povečati našo ozaveščenost o okolju in povečati povezanost z naravo – cilj je doseči pozitivno in blagodejno stanje ter občutiti zmanjšanje stresa in večjo sproščenost, namesto da bi se osredotočali na dosego določene destinacije ali prehojene razdalje.

Poslušaj moj intervju o gozdni terapiji za starejše...
Gostovala sem na Radiu Ognjišče, kjer sem predstavila koristi gozdne terapije za starejše. Poslušaj pogovor in odkrijte, kako ta praksa spodbuja zdravje in dobro počutje vseh generacij.

Naravočutnice - dobre novice o naravi
Vpiši svoj email in prejmi Naravočutnice – nasvete za vključitev narave v vsakdan ter obvestila o novih terminih srečanj in delavnic. Delila bom tudi znanje o gozdni terapiji, čuječi hoji in fotografiji in tehnikah za zmanjšanje stresa. Dobre novice o naravi.