Gozdna terapija vs. kopel
Gozdna terapija in kopel:
Razlike in vloga izvajalcev
Gozdna terapija, ki je pogosto znana tudi pod imenom gozdna kopel, je v svetu pogosto prepoznana pod različnimi imeni, saj terminologija ni jasno definirana. Tudi v Sloveniji se oba izraza pogosto uporabljata kot sinonima. Vendar pa pri organizaciji Forest Therapy Hub, kjer sem se izobraževala, ločujejo med gozdno terapijo in gozdno kopeljo. To pomeni, da imam dva certifikata – prvo sem prejela certifikat za vodnico gozdne kopeli in nadaljevala z izobraževanjem za izvajalko gozdne terapije.
Gozdna kopel
(forest therapy hub)
Gozdna kopel je sproščujoča velnes praksa, namenjena zmanjševanju stresa in povezovanju z naravo. Vodnik/ca za gozdno kopel ponuja dejavnosti, ki so skrbno zasnovane za krepitev povezanosti z naravo in izboljšanje socialnih odnosov, s čimer se povečajo terapevtski in obnovitveni učinki narave na zdravje in dobro počutje.
Gozdna terapija
(forest therapy hub)
Forest therapy hub pravi, da je gozdna terapija bolj strukturirana praksa, ki jo vodi usposobljen izvajalec. Izvajalec gozdne terapije izvaja dejavnosti, ki povezujejo z naravo in so navdihnjene s čuječnostjo, z namenom podpore pozitivnim zdravstvenim izidom. Ne glede na svojo akademsko izobrazbo sodeluje z javnimi in zasebnimi institucijami, ki so namenjene različnim vrstam populacije (duševno zdravje, otroci, mladostniki, socialna vključenost, ranljive skupine, migranti itd.).
Gozdna terapija za starejše osebe, mamice in ženske v peri-/menopavzi
Kot certificirana izvajalka gozdne terapije sem se odločila specializirati za naslednja področja oz. ciljne skupine:
-
Starejše osebe: Programi so prilagojeni potrebam starejših, kjer se osredotočamo na izboljšanje njihovega duševnega in telesnega zdravja, krepitev socialnih vezi in podporo pri ohranjanju vitalnosti.
-
Mamice z dojenčki: Ustvarjam programe, ki mamicam pomagajo najti mir in povezanost z naravo, kar prispeva k boljšemu obvladovanju izzivov starševstva.
-
Ženske v peri-/menopavzi: Prilagojeni programi za ženske v tej življenjski fazi, ki jim pomagajo pri soočanju s telesnimi in čustvenimi spremembami ter jim ponujajo podporo skozi naravno povezovanje.
V povezovanju je moč- sem del skupine 13 vodnic gozdne terapije
Sem del skupine 13 vodnic gozdne terapije, ki delujemo po vsej Sloveniji. Vse smo se šolale pri mednarodno priznanih organizacijah in inštitucijah, kot so Forest Therapy HUB, ANFT in NADUR, na kar sem zelo ponosna. Če želite doživeti gozdno terapijo pri komu drugem ali izvedeti več o naši skupnosti, vas toplo vabim, da obiščete spletno stran gozdnaterapija.si.
Večkrat letno organiziramo skupne gozdne terapije, ki potekajo hkrati po vsej Sloveniji. Prav tako pišemo blog in z veseljem delimo svojo ljubezen do narave in povezanosti z vami.
Več kot samo besede
Izraza kot sta gozdna terapija in gozdna kopel, sta se mi zdela na začetku nekoliko nenavadna, in priznati moram, da sem potrebovala nekaj časa, da sem se navadila na besedne zveze. A z leti sem ugotovila, da terminologija ni bistvo – tisto, kar resnično šteje, je vsebina in namen našega dela. V skupini 13 vodnic/izvajalk gozdne terapije se zavzemamo za strokoven in srčen pristop, da vam omogočimo najbolj pristne in povezovalne izkušnje z naravo. Narava je terapevt in me samo odpiramo vrata (citat Amos Clifford).